مواد اولیه تشکیل دهنده تشک

12/شهریور/1399 مقالات بدون دیدگاه

مواد اولیه تشکیل دهنده تشک : تشک و استفاده از آن, از زمان بسیار قدیم نقش بسیار مهمی در ایفای راحتی و استراحت افراد داشته است . از آنجایی که نبود تشک های پیشرفته امروزی مردم از پارچه های نمدی و یا پارچه های ضخیم پنبه ای ( پشمی ) به عنوان تشک استفاده می کردند, تا آن تشک حس راحتی و آسایش را در زمان خواب و استراحت ایفا کند.در زمان های ن چندان قدیم در کشور خودمان برای ساخت تشک از پنبه بیشتر استفاد میشد, پارچه رویه ای دوخته می شد و پنبه که مواد تشکیل دهنده تشک بودند در داخل پارچه رویه تشک قرار می گرفت و تشک نهایی را پدید می آورد.مواد تشکیل دهنده و سایز تشک از جمله مواردی است که در طی دوران تکامل یافته تا به مواد و سایزهای امروزی رسیده است. محتویات تشک ها و نوع مواد تشکیل دهنده آنها در انواع مختلف این محصول متفاوت است و در نمایندگی برندهای ایرانی در هنگام خرید تشک می توانید ماکت مواد تشکیل دهنده هر تشک را از نزدیک ببینید.در ادامه با هم درباره مواد اولیه تشک بشتر صحبت خواهیم کرد ، با ما همراه باشید.

مواد اولیه تشکیل دهنده تشک فنری

تشک فنری اولین نوع تشک مدرن بود که لایه های داخلی آن با پشم و سایر مواد، جایگزین شده بود. این تشک در اوایل دهه 1870 توسط برلینر هاینریش وستفال اختراع شد. او از کویل های فلزی که در اصل برای صندلی های واگن اسب استفاده شده بود، برای ایجاد یک نوع تشک جدید استفاده کرد. این یک سطح خواب محکم و فنری به فرد می داد که ضمن پشتیبانی لازم از بدن می توانست در برابر فشرده سازی مقاومت کند.

تشک های Innerspring در ابتدا محبوب نبودند، اما فروش آنها از دهه 1930 شروع شد. این تشک ها امروزه محبوب اند؛ اگرچه با سایر تشک ها در رقابت هستند. در طول سال ها روند عمومی تولید تشک های فنری یکسان باقی مانده اما تکامل یافته است. تشک های فنری در نوع کویل و نوع لایه راحتی مورد استفاده با هم متفاوت هستند.

مواد اولیه تشکیل دهنده تشک . خرید تشک

مواد اولیه تشکیل دهنده تشک مموری فوم

مموری فوم یا فوم پلی یورتان ویسکوالاستیک، اولین بار در دهه 1970 توسط ناسا اختراع شد. آنها در ابتدا قصد داشتند ماده ای تهیه كنند كه بتواند ایمنی بهتری برای صندلی های هواپیما و محافظت در برابر تصادف فراهم کند. در ابتدا به دلیل داشتن فشرده سازی تحت فشار و گرما و بازگشت آهسته به شکل اولیه خود "فوم فنری آهسته" نامیده می شد.

ناسا این فناوری را در دهه 1980 به بازار عرضه کرد و اولین تشک مموری فوم در سال 1991 وارد بازار شد. مموری فوم نیز به دلیل توانایی مواد در کاهش نقاط فشار، معمولا در تختخوابهای بیمارستانی بخصوص برای افراد بی تحرک مورد استفاده قرار می گرفت. افراد مبتلا به درد مزمن یا کمردرد هنوز از تشک های مموری فوم استفاده می کنند.

مراحل تولید تشک با مواد اولیه تشکیل دهنده تشک

لازمه توليد تشک در كارخانه با كيفيت مناسب استفاده از به روز ترين دستگاه های توليد می باشد . تنوع زيادی در دستگاه های توليد وجود دارد . رويه تشک ها بطور معمول از پارچه ژاكارد رويه دوزی شده است . پارچه ژاكارد بايد آنتی باكتريال و ضد حساسيت باشد . پارچه توسط ماشين رويه دوزی می شود .

در تشک های فنری استفاده از فنر مناسب و با كيفيت باعث افزايش طول عمر تشک خواهد شد.دستگاه توليد فنر پاكت اسپرينگ فنرهايی پاكت شده توليد ميكند، كه به روز ترين فناوری ساخت فنر تشک است .

استفاده از ابر مناسب با دانستيته بالا و حداقل 30 كيلويی باعث توليد تشكی عالی و مرغوب خواهد شد .جديد ترين فناوری ، بهره مندی از مموری فوم و لاتكس در توليد تشک است كه خوابی با نشاط را به ارمغان خواهد آورد .

ماشين دوردوزی تشک به اضافه دقت انسان تشكی با اندازه و وزن متقارن در همه نقاط توليد ميكند . بسته بندی تمام اتوماتيک وكيوم شده آخرين مرحله در توليد تشک است .

خرید تشک . مواد اولیه تشکیل دهنده تشک

چه الیافی برای تشک مناسب است؟

الیاف درون تشک در هماهنگی با فنرها عمل می کنند. به عنوان یک قانون عمومی، هر چه درون یک تشک پرتر باشد، و هر چه کیفیت آنها بهتر باشد، حس مجلل تری به شما خواهد داد. تجربه ثابت کرده است که الیاف مصنوعی، کیفیت پایین تری نسبت به الیاف طبیعی دارند.

کرک و پشم خاصیت ضد میکروبی و ضد باکتری، ضد قارچی دارند که آن را برای ناراحتی های حساسیت و یا آسمی ایده آل می سازند. همچنین، این الیاف خاصیت ارتجاعی طبیعی دارند، که راحتی را برای شما تضمین خواهند کرد.

اگر پارچه استفاده شده در تشک دارای درصد مناسبی از الیاف طبیعی نباشد، ممکن است سبب بروز بیماری های آلرژیک و ناراحتی های پوستی شود. بهترین تشک برای خوابیدن، تشکی است که از سطح تخت بالاتر بیاید و کم ارتفاع نباشد.

تشک مخصوص خواب باید کمی از حد متوسط نرمی و سفتی، سفت تر باشد. این حالت سفتی تقریبا شبیه سفتی تشک تخت معاینه در مطب پزشکان است.

کاربرد فوم گرم و سرد در تولید تشک

فوم یکی از مواد اولیه تشکیل تشک می باشد. فوم گرم بیشتر برای سطح عمودی تشک و جایی که به آن فشار مستقیم بدن وارد نمی شود استفاده می شود و چون دارای منافذی است که بر اثر فشار مقطعی از بین می روند، در صورت استفاده از آنها، افت فوم یا چاله فوم به وجود می آید.

فوم سرد نه تنها برای سطح افقی تشک مورد استفاده قرار می گیرد بلکه جزء مقاوم ترین نوع اسفنج می باشد. جالب این است که در تشک فوم سرد به هیچ وجه با فنر ترکیب نمی شود. این بدین معنی است که در مواردی از فوم سرد استفاده می شود که این فوم خود به عنوان مغز اصلی تشک استفاده شده باشد. تشک هایی که دارای مغز با فوم سرد هستند به تشک های فوق طبی، فول طبی یا فول التراپدیک معروف هستند و اصطلاحا دارای خواب سفت یا ژاپنی می باشند که سطح تحمل و مقاومت این تشک ها نیز بسیار بالا می باشد.
این تشک ها دارای تحمل وزن بالا بوده و مناسب برای افرادی است که دارای بیماری خاصی در محور ستون فقرات و گردن هستند و باید خوابی سفت و بدون تحرک بالا داشته باشند.

تشک هایی که با مغز فوم سرد دارای ضمانت بالا بوده و جزء تشک های سطح بالای طبی هر برندی محسوب می‏ شوند.

کاربرد فنر در تشکیل تشک

یکی دیگر از مواد اولیه که برای تشکیل و تولید تشک تولید کننده ها به آن احتیاج دارند فنر می باشد. فنر تشک یک قاب و قالب تشک است که تمام متریال دیگر روی این قسمت ها سوار می شوند و تعیین کننده نوع تشک (در رسته تشک های فنر دار) می باشد. فنر تشک دارای انواع مختلفی هستند که در قسمت زیر به شرح آنها پرداخته ایم.

خرید تشک . مواد اولیه تشکیل دهنده تشک

فنر معمولی تشک

اگر قطر دایره حلقه فنر 8 سانتیمتر باشد فنر تشک معمولی نامیده می شود. در این تشک ها قطر حلقه های فنر کمتر است به همین دلیل تحمل وزن و قابلیت تقسیم نیرو در بین حلقه های فنر نیز به صورت منوسط انجام خواهد شد. بنابراین تشک هایی که از این فنر استفاده می کنند برای افرادی با وزن متوسط یعنی بین 40 تا 80 کیلوگرم مناسب می باشد. نوع خواب نیز بسته به سلیقه اقراد بین خواب نرم تا خواب مدیوم طبقه بندی خواهد شد.

فنرهای میکرو تشک

اگر قطر دایره حلقه فنر از 8 سانتیمتر به 5 سانتیمتر کاهش پیدا کند و از طرفی فاصله بین حلقه ها نیز کاهش پیدا کند تعداد فنرها نسبت به فنرهای معمولی تقریبا دو برابر شده و به همین تناسب قدرت تحمل وزن و انتقال و تقسیم نیرو در فنر نیز دو برابر خواهد شد. اصطحکام درونی حلقه چند برابر شده و این امر خواب تشک را به خواب فول طبی فنری یا خواب طبی فنری تبدیل خواهد کرد. این امر منجر به افزایش طول عمر فنر و همین طور کیفیت خواب تشک و تغییر مزاج خوابی خواهد شد. بسته به سلیقه خوابی افراد، خواب بین مدیوم تا سفت در این فنرها یافت خواهد شد.

فنرهایی که دارای اریکه هستند

تمام انواع مفتول از نظر قطر که با هم صحبت کردیم هم از نظر اندازه حلقه و تعداد حلقه فنر می توانند اریکه داشته باشند. وقتی که اریکه داشته باشند به آن ها فنرهای متصل گفته می شود.

فنرهای متصل نوعی از فنرها هستند که از حلقه های به هم بسته شده توسط اریکه تشکیل شده اند. این فنرها بسیار محکم دارای اسکلت مستحکم و یک پارچه هستند. البته شاخصه ای دارند که بیشتر آن ها را مناسب تشک‏ های یک نفره می کند (خاصیت آنتی استرس ندارند) که در ادامه در مورد آن بیشتر صحبت می کنیم.

مواد اولیه تشکیل دهنده تشک

فنرهایی که اریکه ندارند

فنرهایی که اریکه ندارند فنرهایی هستند که حلقه های آنها با هم ارتباط ندارند و کاملا جدا از هم هستد. یعنی هر فنر در یک بستر پارچه ای وجود دار که با پارچه به هم متصل شده اند. در واقع حلقه هایی مستقل از حلقه های دیگر را تشکیل می دهد. شاید از نظر همبستگی و انسجام، این نوع فنرها نسبت به فنر های متصل دارای انسجام کمتری باشند اما یک شاخصه مهم به نام شاخصه آنتی استرس دارند. این شاخصه در تشک های دو نفره قابل بحث می باشد. به این صورت که وقتی یک نفر در تخت دو نفره تکان می خورد یا از جا بلند می شود نفر دیگر این موضوع را متوجه نشده و نیرو در طول و عرض تشک انتقال پیدا نمی کند.

به این نوع فنرها، فنرهای منفصل یا پاکت اسپرینگ می گویند. این فنرها دارای همبستگی کمی هستند و اتفاقاتی نظیر افت دیواره و جدا شدن یا به اصطلاح شل شدن در آنها زودتر اتفاق می افتد.

فنرهای ترکیبی تشک

صاحبان صنایع با بکارگیری هوش و ذکاوت نیروهای متخصص به نتایجی رسیدند تا هم شاخصه همبستگی و انسجام فنرهای میکرو ایجاد شود و هم آنتی استرس در تشک وجود داشته باشد. بعضی از فوم ها و اسفنج ها مخصوص قرارگیری بین حلقه های فنر بودند. این فوم ها وقتی در بین حلقه های فنرهای میکرو قرار بگیرند ارتباط حلقه های فنر را محدود کرده و مقاومت آنها را نیز افزایش می دهد. به همین دلیل فنر ترکیبی دو شاخصه از فنرهای نام برده (شاخصه مقاومتی فنر میکرو و شاخصه آنتی استرس فنر منفصل) را دارا خواهد بود.

بنابراین هم در انتخاب محصول، انتخاب درست و قابل ملاحظه ای برای مشتری ایجاد می کند و هم به رفع بخش مهم و قابل توجهی از نیاز مصرف کنندگان کالای خواب می پردازد.

موکت ترموفلت نیز نقش بسیار مهمی در تشک ایفا می کند. این بخش از تشک هم در تشک های فنری و هم در تشک های غیر فنری بسیار مهم است

نقش موکت ترموفلت در تولید تشک

در واقع موکت ترموفلت عضو جدا نشدنی تشک های فنری می باشد و در صورت عدم استفاده، ساختار تشک غیر قابل تشکیل و استفاده می باشد.

موکت ترموفلت چیست؟

موکت ترموفلت ترکیبی از کرک و پشم است که در متدهای روز توسط چسب دستگاهی و کوره های مخصوص و در پروسه های خاص خط تولید به وجود می آید .موکت ترموفلت با اسمش معرفی می شود. ترمو به معنی گرما در فرآیند تولید آن گرما وجود دارد. و فلت به معنی صاف کردن و مسطح کردن. بدین معنا که موکتی که طی فرآیندی که اصطلاحا پخته شده است از حالت توده ای به حالت پالتی یا ورقه ای درآمده است. این موکت نقش مختلفی در تشک ایفا می کند.

در درجه اول این موکت در تشک های فنری، سطح فنر را مسطح کرده و همین کار باعث می شود سایر متریالی که باید روی فنر قرار بگیرند آسیب ندیده و خرد نشوند. این مسطح کردن سطح فنر باعث می شود متریال به صورت صاف روی فنر قرار بگیرند و متریال بالا و پایین نباشند. ضمن این که افراد مصرف کننده احساس چاله یا برآمدگی روی تشک نکنند.

موکت ترموفلت به علت ضخامت و قدرت کشسانی بالایی که دارد باعث می شود ارتعاشات وارده به فنر تا حد زیادی کاهش یابد. در صورت جا به جایی، گذاشتن اجسام روی تشک و همینطور وزن افرادی که از تشک استفاده می کنند و ضرباتی که به تشک وارد می شود مانند پریدن بچه ها روی تشک یا ایستادن روی تشک، نیروی وارده را تعدیل می کند و باعث آسیب نرسیدن به فنر خواهد شد.

موکت ترموفلت می تواند عکس مورد قبلی هم عمل کند. همان طور که می دانید هر کنشی واکنشی دارد بنابراین اگر ضربه ای بر فنر وارد شود همان ضربه بدن فرد از طرف فنر وارد خواهد شد که وجود موکت ترموفلت باعً می شود این عکس العمل فنر تا حد زیادی تعدیل شود و در نتیجه اثر این عکس العمل به کمر انسان آسیب نرساند.

وجود موکت ترموفلت یک لایه میانی بین فنر و لایه های بالایی ایجاد می کند که در عمر فنر بسیار موثر است. موکت ترموفلت فنر را کاملا در بر گرفته و باعث حفظ شدن همبستگی حلقه های فنر می شود .

شرکت ها برای رعایت تعهد به ضمانت در تشک های بدون فنر و بر روی سطح اسفنج یا یورتان و ریباند از موکت ترموفلت استفاده می کنند. این امر باعث می شود عمر مفید اسفنج یا یورتان یا ریباند بالاتر برود و عمل و عکس العمل نیروها بر روی آن ها تا حد بسیار زیادی تعدیل گردد. این امر در نهایت منجر به عدم افت و وارفتگی دیواره و کل مغز تشک خواهد شد.

لازم به ذکر است که موکت ترموفلت در تشک های بدون فنر هم استفاده می شود.

خرید تشک . مواد اولیه تشکیل دهنده تشک

ریباند در تولید تشک چیست؟

اسفنج های ترکیبی یا اسفنج هایی با دانسیته بالای 40 کیلو در تشک های طبی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این اسفنج ها هم سطح مقاومت بالایی دارند و هم خاصیت اسفنج ها با دانسیته مختلف را به صورت ترکیبی دارند. به این اسفنج ها به اصطلاح ریباند گفته می شود.

ریباند نوعی از اسفنج می باشد که با طی پروسه تولید متفاوت و طی مراحل پرس کاری و پخت به وجود می آید. خاصیتی متفاوت نسبت به اسفنج های زیر 40 کیلوگرم پیدا می کند. این نوع اسفنج در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. همه این موارد، مواردی هستند که سطح فشار و وزن عامل، روی آنها بسیار زیاد است. اسفنج هم باید خاصیت تحمل وزن را داشته باشد و هم باید دارای کشش سطحی بالایی باشد که در مقابل فشارهای وارده زود افت نکند و آسیب نبیند.

کاربرد اسفنج در تشکیل تشک

اسفنج ها از نظر چگالی دارای تقسیم بندی متنوع تری هستند. این تفاوت در چگالی، از جایی به بعد تنوع ظاهری و مواد اولیه را شامل می شود که این امر باعث می شود نام های متفاوت و مختلفی در صنعت پلی اتیلن به وجود بیاید. اسفنج های 12 کیلویی که بسیار سبک و نرم هستند . اسفنج 18 کیلویی جز اسفنج های سبک است اگر زیر 10 سانتیمتر از این نوع اسفنج روی سطح تشک استفاده شود، تشک فنری خواهد بود و اگر بالای 10 سانتیمتر در تشک استفاده شود، به تشک های سربازی، تشک های آسایشگاهی، بیمارستانی معمولی یا تشک‏های روی زمین معروف هستند.

این اسفنج ها به ترتیب از 20 تا 40 کیلوگرم بسته به وزن افرادی که از تشک استفاده می کنند و یا مقاومت داخلی تشک و ضمانتی که شرکت مربوطه تقبل می کند و همچنین مزاج خوابی افراد (رفتار خوابی که افراد مختلف در مواجهه با خواب روی تشک می پسندد) و سطح نرمی و سفتی که از تشک توقع می رود در تشک های مختلف به شرح زیر استفاده می شود.

اگر اسفنج در هر سطح زیر 10 سانتیمتر باشد، تشک های طبی فنری به آنها گفته می شود که هرچقدر اسفنج به سمت 40 کیلوئی سوق داده شود تشک سطح طبی بیشتر و تحمل وزن بالاتر و مقاومت سطحی بیشتر و همچنین ضمانت شرکتی بالاتری دارد.

برچسب ها: ریباند در تولید تشک موکت ترموفلت تشک نقش موکت ترموفلت در تولید تشک فنرهای میکرو تشک فنر اریکه فنر معمولی تشک کاربرد فنر در تشکیل تشک کاربرد فوم گرم و سرد در تولید تشک الیاف تشک تشک فنری خرید تشک فنری خرید تشک طبی بئون فنر فروشگاه آنلاین تشک تشک پاکتی تولید تشک فروشگاه تشک مراحل تولید تشک با مواد اولیه تشکیل دهنده تشک مواد اولیه تشکیل دهنده تشک مموری فوم مواد اولیه تشکیل دهنده تشک فنری مواد اولیه تشکیل دهنده تشک کاربرد اسفنج در تشکیل تشکدیدگاه
دیدگاه شما :

برگشت به بالا

کپی لینک

واتساپ

تلگرام

ایمیل