تشک مناسب دیسک کمر

تشک مناسب دیسک کمر

نوع تشکی که استفاده می کنید علاوه بر تاثیرگذاری بر روی کیفیت خواب شما، نقش مهمی در پیشگیری و همینطور درمان بیماری های اسکلتی دارد؛ دیسک کمر از اصلی ترین دردهای ستون فقرات است که می تواند زندگی را مختل کند و محدودیت های حرکتی بسیار زیادی را به وجود آورد. استفاده از تشک های مخصوص و مناسب دیسک کمر راهی است که تا حد زیادی از بروز درد جلوگیری و به روند درمان کمک می کند. خواندن این مطلب به افرادی که دیسک کمر ندارند نیز توصیه می شود، زیرا با اطلاع از این نکات می توانند از بروز ناهنجاری های اسکلتی جلوگیری نمایند.

تشک مناسب دیسک کمر

بطور کلی تشکی با این عنوان وجود ندارد و کالایی مخصوص افراد دارای دیسک کمر تولید نمی شود، اما در بین محصولات متنوع موجود در بازار، برخی از دسته بندی ها و نمونه ها، بهترین شرایط را برای این دسته از افراد به وجود می آورند و در پیشگیری، درمان و کاهش درد دیسک کمر موثر هستند. از طرفی در نظر داشته باشید در صورتی که افراد دارای دیسک کمر از تشک های غیراستاندارد و نامناسب استفاده کنند، دردهای خود را تشدید خواهند نمود، افراد سالم نیز در صورت استفاده از تشک های بی کیفیت، مستعد ابتلا به بیماری های مختلف ستون فقرات خواهند شد.

چگونه تشک مناسب دیسک کمر را انتخاب کنیم؟

هزاران نوع محصول مختلف در بازار کالاهای خواب وجود دارند و ممکن است اکثریت فروشندگان ادعا کنند که محصولاتشان از استانداردهای لازم بهره مند هستند، اما به واقع چگونه می توان یک تشک مناسب دیسک کمر را تشخیص داد؟

تشک مخصوص دیسک کمر

نشان استاندارد

بدون شک اولین نشانه برای تشخیص کالاهای باکیفیت از کالاهای بی کیفیت، توجه به نشان استاندارد آنها است.

توجه به میزان سفتی و نرمی تشک

هر یک از مدل های طبی و اسفنجی میزان نرمی و سفتی مخصوص خود را دارند، پس در خرید می بایست به این نکته توجه داشته باشید؛ توصیه های پزشکی و اصول ارتوپدی گویای این مورد است که تشک های اسفنجی که دارای خاصیت ارتجاعی هستند، گزینه های بهتری برای خرید می باشند، زیرا قابلیت ارتجاعی آنها حمایت مطلوبی را از ستون فقرات و گردن به وجود می آورد و باعث کاهش فشار بر روی آنها می شود.

جنس فنرهای استفاده شده

ممکن است برخی از مشتریان تشک های فنری را به مدل های طبی ترجیج دهند، پس لازم است به این نکات توجه داشته باشند؛ بهتر است کالاهای خریداری شده دارای فنرهای پاکتی باشند، زیرا فنرهای پاکتی بگونه ای طراحی شده اند که سرتاسر تشک را می پوشانند و وزن را در کل مساحت آن تقسیم می کنند، در نتیجه هم از اعمال فشارهای اضافی به نقاط مختلف بدن جلوگیری می شود و هم محصول طول عمر و دوام بیشتری پیدا می کند.

ابعاد تشک

طول و عرض تشک ها دارای ابعاد مشخصی است، پس نمی توان در این زمینه توقع تنوع زیادی را داشت، اما در واقع نکته مهمتر، ضخامت یا همان ارتقاع تشک ها است؛ تشک هایی که از ضخامت کمتری برخوردارند، سفت تر هستند و دردهای اسکلتی را تشدید می کنند، پس بهتر است از انتخاب آنها پرهیز کنید. البته این بدین معنا نیست که هرچه ارتفاع تشک بیشتر باشد، بهتر است، بلکه منظور این است که تشک هایی مناسب هستند که از چندین لایه اسفنج، فنر و یا الیاف نرم برخوردار هستند.

ارتفاع تشک

انواع تشک مناسب دیسک کمر

با توجه به تنوع زیاد تشک ها، در ادامه برخی از نمونه های رایج و محبوب را از لحاظ تناسب برای دیسک کمر مورد بررسی قرار می دهیم.

تشک های فومی

دسته ای از تشک هایی که امروزه تولید می شوند از جنس مموری فوم هستند؛ مموری فوم ماده ای به نام ویسکوالاستیک است که ماهیت نرمی دارد، از این رو به عنوان ماده اولیه تولید تشک خواب مورد استفاده قرار گرفته است. درست است که مموری فوم نرمی بسیار ایده آلی دارد، اما این دلیل به تنهایی برای ورود آن به صنعت کالاهای خواب کافی نیست.

در واقع مموری فوم یا همان ویسکوالاستیک قابلیت جذب بسیار بالایی دارد و گرما و همینطور فشار وارد شده از سمت بدن را به خود جذب می کند؛ در نتیجه دو اتفاق مهم رخ می دهد که عبارت هستند از:

  1. تشک فرم بدن را به خود می گیرد و از این طریق انرژی وارد شده، در تمام مساحت تشک تقسیم می شود.
  2. نرمی و گرمایش بهتری رخ می دهد و فرد خواب بسیار آرامشبخش تری را تجربه می کند؛ قابلیت حفظ گرمای بدن، در فصول سرد سال باعث کاهش مصرف انرژی و هزینه های مرتبط با آن خواهد شد.

تشک فومی

فرورفتگی در تشک های فومی

تشک های فومی باکیفیت و استاندارد دچار فرورفتگی نمی شوند، زیرا دارای قابلیت ارتجاعی هستند و پس از برداشته شدن فشار از روی آنها، به حالت اولیه خود باز می گردند. این نکته به نوع فوم استفاده شده و کیفیت کالایی که خریداری کرده اید وابسته است. فروشگاه آقای تشک بهترین و باکیفیت ترین نوع تشک های فومی را به مشتریان عرضه می دارد و کالاهای خود را از لحاظ کیفی تضمین می نماید.

معایب تشک های فومی

در مطالب فوق جذب گرما را مزیتی برای تشک های فومی بیان کردیم، اما جالب است بدانید که این موضوع می تواند به عنوان یک عیب نیز شناخته شود؛ ذخیره گرمای بدن و کمبود تهویه محدودیت هایی را در فصول گرم سال به وجود می آورد و ممکن است باعث افزایش تعریق شود. خوشبختانه در آقای تشک این مشکل را حل نموده ایم، بطوری که محصولات مدنظر با رویه های مخصوصی تولید می شود که دارای قابلیت تهویه بسیار زیادی است و مانع از تعریق، تجمع باکتری و بیماری های پوستی می شود.

تشک طبی

تشک های طبی را با بافت سفت آنها می شناسیم، زیرا فاقد فنر هستند و بخش درونی آنها از اسفنج تشکیل شده است؛ درست است که این محصولات طبی هستند، اما سفتی بیش از حد آنها ممکن است به تشدید درد و همینطور ابتلا به بیماری های اسکلتی و گرفتگی های عضلانی را افزایش دهد. با توجه به این مسائل، استفاده از تشک های طبی برای دیسک کمر توصیه نمی شود و حتی ممکن است آسیب زا نیز باشد.

نرمی تشک

تشک های فنری

تشک های فنری دارای دو دسته بندی متصل و منفصل هستند؛ همانطور که از نام این دسته ها پیداست، در نمونه های متصل، فنرهای استفاده شده به یکدیگر وصل هستند و در نمونه منفصل، این فنرها از یکدیگر فاصله دارند و فاقد اتصال هستند. نرمی این محصولات به نسبت نمونه طبی بسیار بیشتر است؛ خرید تشک فنری بحثی سلیقه ای است و استفاده و یا عدم استفاده از آنها تاثیر خاصی بر روی دیسک کمر ندارد.

تشک های فنری طبی

این محصولات ترکیبی از دو نمونه قبلی هستند و بهترین گزینه برای خرید محسوب می شوند، زیرا سفتی تشک طبی و نرمی تشک های فنری در کنار هم ویژگی های جدیدی را پدید آورده اند. نوع فنرهای استفاده شده نیز منفصل است، از این رو فاقد تکانه های آزاردهنده است، از طرفی با حمایت ستون فقرات، گردن و اندام تحتانی، از مفاصل و استخوان ها در برابر فشار و قرارگیری در شرایط غیرطبیعی محافظت می کند.

تشک پنبه ای

تشک های پنبه ای

دسته ای از تشک ها با پنبه پر می شوند و خوابیدن روی آنها برای کاهش درد دیسک کمر بسیار مفید است؛ تشک پنبه ای بافت بسیار نرمی دارد، اما تراکم و روی هم قرار گرفتن پنبه ها، این نرمی را کاهش می دهد و به سطح ایده آل برای ستون مهره ها می رساند. تشک هایی که از لحاظ نرمی در سطح متوسطی هستند، ایده آل ترین ها برای دیسک کمر به شمار می روند، بر این اساس می توان تشک پنبه ای را نیز جزو لیست برترین ها قرار داد.

نکته مهم در رابطه با این تشک ها، حفظ و نگهداری بهداشتی آنها است؛ با توجه به تعریق و مسائل طبیعی بدن، بهتر است پنبه های تشک حداقل یک مرتبه در سال تعویض شوند. هزینه بر بودن تعویض و نگهداری از تشک مدنظر اصلی ترین دلیلی است که عرضه آن را به بازار کاهش داده و محصولات جدیدی را جایگزین کرده است.

پیشنهاد می شود بخوانید…

تشک فنری یا طبی؟

راهنمای کامل انتخاب و خرید بهترین تشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *